Prva znanstvena raziskava o nasilju na spletu med mladimi v Sloveniji

  • Avtor: Uredništvo Dijaški.net
  • Objavljeno: 22.01.2015
  • Zadnja sprememba: 21.12.2018

Raziskovalci Katedre za medijske in komunikacijske študije Fakultete za družbene vede UL so predstavili rezultate raziskave Moč besed, s katero so raziskovali pojave sovražnega govora in nadlegovanja na spletu med mladimi. Raziskava je prvi tovrstni znanstveni posnetek stanja o pojavnih oblikah ter obsegu spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji. Njena glavna pobudnika sta Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) in blagovna znamka Itak, pobudo pa podpira tudi okoli 30 nevladnih organizacij ter številni individualni podporniki.

Raziskava je potekala med junijem in decembrom 2014, povezuje pa štiri raziskovalne metode: kvalitativno analizo medijskega poročanja, kvalitativno raziskavo Facebook profilov ter fokusne skupine in spletno anketo, v kateri je sodelovalo več kot 350 mladih, starih od 15 do 25 let, iz vse Slovenije.

Mladi med 15. in 25. letom veliko svojega časa namenijo prisotnosti na spletu, na družbenih omrežjih in komunikaciji prek mobilnih telefonov, pri tem pa se soočajo tudi z različnimi oblikami sovražne komunikacije. Tako raziskava ugotavlja:

  • Da je sporočilo SMS/MMS z žaljivo vsebino prejelo že več kot 58 odstotkov vprašanih in
  • žaljiv komentar na družbenih omrežjih več kot 47 odstotkov vprašanih.
  • Neresnične informacije o sebi na družbenih omrežjih je zaznalo 35 odstotkov vprašanih,
  • sovražno sporočilo o sebi na družbenih omrežjih je zasledilo 32 odstotkov vprašanih,
  • Žaljivo elektronsko pošto pa je prejelo več kot 39 odstotkov vprašanih.
  • Pri čemer pa jih več kot 11 odstotkov meni, da so bili preko spleta osramočeni, 9 odstotkov jih meni, da so bili preko spleta prevarani, več kot 8 odstotkov jih meni, da so bili preko spleta zasledovani, več kot 7 odstotkov pa jih meni, da so iz svoje družbe v komunikaciji preko spleta izključeni.
Dijaki in študenti kot najbolj ogroženo skupino prepoznavajo osnovnošolce, zato je potrebno v prihodnje posebno pozornost nameniti osveščanju in izobraževanju mlajših. Raziskava nadalje ugotavlja, da je spletnega nasilja več med mladimi iz nižjih razredov, prav tako ga je več na strokovnih šolah kot v gimnazijah.

Pobuda Moč besed je v šestih mesecih na družbenih omrežjih povezala več kot 8.400 mladih, več kot 30 medijskih osebnosti ter okoli 30 nevladnih organizacij iz vse Slovenije. Le-ti so prepoznali priložnost za izboljšanje medvrstniške komunikacije ter opozarjanja na pojav sovražnega govora med mladimi. V okviru pobude so nastale tudi tri ulične poslikave v Ljubljani, Mariboru in Kopru, s katerimi pobuda Moč besed mimoidoče spodbuja h kulturnemu medvrstniškemu dialogu na spletu.

Več o pobudi Moč besed na spletu ter Facebook in Twitter profilu.
  • © Dijaški.net 2000-2024
  • Vse pravice pridržane